Bibliotheek Oost-Achterhoek heeft in december 2008 maar liefst zeven Makkelijk Lezen Pleinen officieel in gebruik genomen. In de vestigingen Borculo, Ruurlo, Eibergen, Neede, Groenlo, Lichtenvoorde en Winterswijk staan kleurrijke meubels, gevuld met een prachtige collectie jeugdboeken.
Waarom Makkelijk Lezen Pleinen? Eén op de tien kinderen in het Nederlandse onderwijs heeft moeite met lezen. De grootste groep bestaat uit kinderen met dyslexie. Maar ook kinderen met concentratieproblemen, zoals ADHD, of allochtone kinderen met een taalachterstand kunnen moeite met lezen hebben. Leesproblemen en leesachterstanden leiden tot grote problemen voor deze kinderen. In deze maatschappij is alles gebaseerd op lezen. Dat begint al op school met werkstukken maken. Daarvoor moet je lezen: in boeken of op internet. Door het opzetten van Makkelijk Lezen Pleinen wil Bibliotheek Oost-Achterhoek de jeugd, die moeite heeft met lezen, aanzetten tot lezen en aanzetten tot het ‘zelfstandig’ verwerven van informatie.
Wat is een Makkelijk Lezen Plein? Het uitgangspunt van het Makkelijk Lezen Plein is het op een aantrekkelijke manier presenteren van een aantrekkelijke collectie media. Met een Makkelijk Lezen Plein willen we het lezen weer leuk maken. Kinderen die moeite hebben met lezen hebben het plezier in lezen verloren. Met een Makkelijk Lezen Plein wil bibliotheek Oost-Achterhoek het leesplezier van kinderen tussen de 8 en 13 jaar bevorderen. Het MLP-concept is ontwikkeld en uitgetest in de Stadsbibliotheek van Haarlem. Het meest in het oog springende is de frontale kastplaatsing. Je ziet de aantrekkelijke omslag en niet de onaantrekkelijke rug van een boek. De media staan op een plezierige zoekhoogte in bakken. De media staat ook geplaatst op genre (de leesboeken) of op onderwerp (de informatieboeken). Een aantal genres die gebruikt worden zijn: avontuur, liefde, school, griezelen, humor en sport. De informatieve boeken hebben als onderwerpaanduiding onder andere: hobby’s en sport, natuur en dieren, lichaam, sprookjes en gedichten.
Wat staat er allemaal in het MLP? Uitgangspunt is aantrekkelijk en actueel leesmateriaal, aangevuld met eigentijdse media. Naast lees- en studieboeken bevat het plein ook: strips, luisterboeken, meeleesboeken, informatieve dvd’s, verfilmde boeken op dvd, daisyroms, media voor ouders en leerkrachten, folders en tijdschriften. Om het gebruik van daisyroms te bevorderen kan het publiek ook een daisyspeler lenen om daisyroms uit te proberen.
Het Makkelijk Lezen Plein is niet alleen een mooi meubel met een aantrekkelijke collectie media Binnen de bibliotheek Oost-Achterhoek staat een Makkelijk Lezen Plein in alle vestigingen. Niet alle pleinen zijn even groot. In alle gemeenten heeft in ieder geval één vestiging een groot plein. Voor de keuze van een groot plein binnen de gemeente is er gekeken naar de aanwezigheid van speciaal onderwijs, de contacten met deze vorm van onderwijs en de aanwezigheid van deskundigheid binnen de vestiging. Grote pleinen zijn er in de vestigingen van Neede, Winterswijk, Groenlo en Lichtenvoorde. Naast het ter beschikking stellen van een collectie media worden er in de toekomst ook activiteiten ontplooit voor zowel volwassenen als ook voor de jeugd. Dit kan door het uitnodigen van een schrijver die veel voor deze doelgroep schrijft, het organiseren van een informatiemarkt over leesproblemen, het uitnodigen van sprekers of belangenorganisaties zoals Balans om te praten over dyslexie, de keuze van een school voor voortgezet onderwijs voor kinderen met dyslexie of informatieavonden rond gesproken school- en studieboeken.Het personeel in de vestigingen is geschoold en wordt doorlopend bijgeschoold om kinderen, ouders en leerkrachten te ondersteunen als dat nodig is.
Film In samenwerking met de Diekmaatschool uit Neede heeft Bibliotheek Oost-Achterhoek een promotiefilm gemaakt over de Makkelijk Lezen Pleinen in alle vestigingen. Zeven leerlingen (Rik, Pieter, Kevin, Nina, Kevin, Angelo en Marijn) van de Needse school zijn te zien in de film: Makkelijk Lezen Plein, lekker makkelijk toch! Zie hieronder.